Jesteśmy beneficjentami projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Zobacz szczegóły

Czym jest controlling w firmie? Jakie metody i narzędzia może wykorzystać przedsiębiorstwo, żeby adekwatnie ocenić postępy w wyznaczonych celach? Kto powinien go robić? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Controlling – co to jest?

W każdej firmie istnieje wiele procesów, a poszczególne działy wyznaczają swoje cele strategiczne i operacyjne. Wszystko po to, aby firma prosperowała jak najlepiej – sprzedawała usługi lub produkty i osiągała zyski. Contorlling to w pewnego rodzaju integracja wszystkich tych celów i sprawdzanie, czy faktycznie mają one przełożenie na główny z nich – dochód.

Po co wdrażać controlling?

Dzięki niemu jesteśmy w stanie nadzorować, czy wszystkie nasze plany zostały osiągnięte. Jeżeli chcemy, aby firma osiągnęła przychody ze sprzedaży na poziomie 30 milionów w ciągu roku, kontroling pomoże nam sprawdzić, w połowie lipca, ile brakuje nam do osiągnięcia tego celu. Dlatego właśnie controlling wręcz musi być wspomagany przez oprogramowanie. Dzięki niemu pozwala on na bieżącą kontrolę.

W ramach controllingu tworzy się i definiuje wskaźniki i KPI (czyli miary kluczowe), które można wykorzystać do sprawdzania, jak radzi sobie firma. Poza tym pomagają kadrze zarządzającej w podejmowaniu decyzji mających na celu ich podniesienie. Dzięki temu menedżerowie często zaczynają kierować się racjonalnością ekonomiczną, co może poprawiać sytuację finansową przedsiębiorstwa.

Controlling w firmie

Controlling w firmie z Kokpitem Zarządzania Biznesem

Kokpit Zarządzania Biznesem to narzędzie, które możesz wykorzystać do kontrolingu w swojej firmie. Dzięki niemu w łatwy i szybki sposób, będziesz miał(a) dostęp do KPI z poszczególnych działów. Dodatkowo będziesz mółg(a) porównać je z przyjętymi założeniami. To z kolei pozwoli łatwiej podjąć trafne decyzje dotyczące Twojej organizacji. Kokpit to dashboard, który pomoże Ci lepiej zrozumieć dane, które zbierasz w przedsiębiorstwie.

Chcesz wiedzieć więcej o Kokpicie? Zapisz się na bezpłatną konsultację.

Przeczytaj również:

Co utrudnia nam podejmowanie decyzji i jak mogą pomóc w tym kluczowe wskaźniki? – Kokpit Zarządzania Biznesem 

Co to są wskaźniki płynności finansowej

Wskaźniki logistyczne – które wybrać? 

Artykuł jest w ciągłej aktualizacji

Sprawdź naszą nową aplikację